Sposoby na szybkie osuszanie mokrych ścian

Powody gromadzenia się wilgoci mnożą się w zawrotnym tempie, gdyż jedna nieprawidłowość pociąga za sobą kolejną i kolejną, i kolejną… I tak, np. niewłaściwe zabezpieczenie fundamentów przed napływem wody gruntowej prowadzi do ich zawilgocenia lub nawet to pojawienia się „stojącej wody” na najniższej kondygnacji budynku. Mokre fundamenty, to jednak „małe piwo”, gdy w opozycji są mokre ściany albowiem, osuszenie zawilgoconych murów- ścian, jest o wiele trudniejszym, żmudniejszym i czasochłonnym procesem. Nic zatem dziwnego, że w przypadku zaistnienia takiej sytuacji, poszukujemy sposobów na jak najszybsze osuszenie ścian.

Czy da się osuszyć mury w trybie ekspresowym? Oczywiście aczkolwiek, wiąże się to ze sporymi wydatkami, na co musimy być przygotowani. Kwota takiej usługi, dodajmy- profesjonalnej, to niemała suma. Niemniej jednak, użycie specjalistycznego sprzętu i praca fachowców w dziedzinie odwilgacania murów sprawią, że w możliwie najkrótszym czasie ściany naszego domu zostaną uwolnione od wszelkiej wilgoci.

Pracownicy firm oferujących usługi osuszania budynków, dobierają ilość oraz parametry sprzętów indywidualnie w każdym przypadku. Na ich ocenę mają wpływ czynniki, takie jak stopień zawilgocenia, grubość i rodzaj ścian (nośne, działowe itp.), rozkład budynku (pomieszczeń), kubatura pomieszczeń (powierzchnia/przestrzeń), wilgotność powietrza oraz jego temperatura.

Do pracy wykorzystywane są osuszacze kondensacyjne i adsorpcyjne (najlepsze z najlepszych), których zadaniem jest odwilgocenie powietrza, które z kolei absorbuje wilgoć wchłoniętą przez mury. Dodatkowo, działanie tych urządzeń wspomagane jest pracą wentylatorów promieniowych, tudzież  osiowych, które wprawiają powietrze w ruch. Efekt jest taki, że poprawia się cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu i w przegrodach ścian, co usprawnia i przyspiesza proces osuszania.

Pozwala to na zredukowanie ilości urządzeń użytych do odwilgacania do minimum i skraca proces osuszania budynku.

Odwilgacanie budynków niesie ze sobą szereg korzyści. Za najważniejsze należy uznać: minimalizację szkód będących następstwem zbyt wysokiego poziomu wilgoci, szybka interwencja w razie wystąpienia szkody, zapobiegnięcie rozwojowi toksycznego grzyba i pleśni, ograniczenie wydatków na ogrzewanie budynku (wilgotna ściany traci izolację cieplną), poprawa ogólnej jakości życia domowników dzięki utrzymaniu optymalnego poziomu wilgotności powietrza.