Zapobieganie powstaniu grzybów i pleśni w mieszkaniu

Dlaczego warto podejmować działania profilaktyczne, a nie czekać aż paskudny grzyb zamieszka z nami jako „dziki lokator”? No cóż. Przede wszystkim ze względu na to, że zapobieganie jest prostsze aniżeli zwalczanie. Poza tym, po co robić sobie kłopot i narażać na stres związany z uporczywie powracającą pleśnią? No właśnie. To bez sensu. Lepiej zawczasu zadbać o to, aby powietrze w naszym domu miało odpowiedni stopień nawilżenia, a tym samym, aby nie dopuścić do pojawienia się toksycznego nalotu na ścianach, sufitach, podłogach. Koszt zakupu pochłaniacza wilgoci, to niewielki wydatek wziąwszy pod uwagę fakt, że dzięki takiemu urządzeniu w mieszkaniu będziemy mogli spać spokojnie.

Zapobieganie, to wszelkie działania podejmowane w celu niedopuszczenia do zaistnienia pewnego niechcianego stanu. W tym przypadku, mowa o działaniach, których istotą jest zapobiegnięcie pojawienia się pleśni w mieszkaniu.

Aby nasz dom był wolny od tego typu zanieczyszczeń, winniśmy zadbać w pierwszej kolejności o właściwy poziomu wilgotności murów  i, w razie konieczności, o ich ewentualne osuszenie przy czym, prace te nie będą miały większego sensu jeśli najpierw nie upewnimy się, że pokrycie dachowe jest szczelne i nie przepuszcza wody, a od fundamentów nie podchodzi woda gruntowa. Następnie, należy zatroszczyć się o dobry system wentylacyjny, który zapewni nieustanną rotację powietrza  w mieszkaniu. Kolejnym krokiem powinien być zakup sprzętu osuszającego powietrze, który zadba o właściwy stopień nawilżenia powietrza. Bardzo efektowne jest podłączenie takiego urządzenia odwilgacającego do kanału wentylacyjnego gdyż to podniesie wydajność jego pracy niemalże o połowę. Nic nas nie kosztuje, a tak wiele korzyści może nam przynieść częste wietrzenie pomieszczeń– otwieranie okien, drzwi, gdyż to również przyczyni się do lepszej rotacji powietrza, a przez to usprawni pracę specjalistycznych maszyn.

Bardzo istotne jest również utrzymanie stałej, jednakowej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych, gdyż zbyt duże różnice temperatur sprzyjają pojawianiu się pleśni. Ta zależność dotyczy też różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu dlatego właśnie, ważne jest ocieplenie budynku od podwórza- elewacja.

Ponadto, do malowania pomieszczeń mieszkalnych warto zastosować specjalne farby, które zostały wyprodukowane po to, by utrudnić grzybowi „zadomowienie się” w cudzym domu- w naszym domu.